Morsowanie a zdrowie

Jak to jest, że pomimo tak silnego i stresującego bodźca jakim jest zimno chcemy do niego wracać ? Przed samym wejściem zazwyczaj jest lekki dreszczyk emocji, niepokój, strach czy podenerwowanie a w wodzie nasz umysł krzyczy – „Po co to robisz ? Boże jak strasznie zimno, nigdy więcej !” Ale po chwili wszystko się zmienia.. Organizm błyskawicznie przystosowuje się, adaptuje i oswaja. Nasze ukryte biologiczne mechanizmy bezpieczeństwa są w pełni aktywowane i przestajemy odczuwać ból, zimno i dyskomfort.

Fala endorfin zalewa nasze ciało i umysł, serce się uspokaja a nasza skóra aktywuje „swoistą” tarczę i zimno nie dociera w głąb ciała. Następuje spokój i opanowanie. Natura nas chroni. Dzięki odwadze i przełamaniu swoich słabości i granic otrzymujemy zastrzyk energii na cały dzień, nasz układ immunologiczny jest całkowicie zmobilizowany do ochrony naszego organizmu a uśmiech nie schodzi nam z twarzy.

Morsowanie i adaptacja do zimna sprawia, że więcej przebywamy pośród natury, łączymy się z nią i wprowadzamy w nasz organizm harmonie. Mogło by się wydawać, że jest to niebezpieczne i nienaturalne. Jest wręcz odwrotnie. Tak jak ciepło, potrzeba zimna również w nas występuje. Jest to nieodłączny element naszego życia. Zimno nas mobilizuje, stawia na nogi i przekazuje ważne sygnały do naszego organizmu.

Naturalnie osoby, które pracują na zewnątrz cały rok są zdrowsze, mniej chorują i są pogodniejsze. To nieodłączny element kontaktu z naturą wywiera szereg pozytywnych zmian w przeciwieństwie do osób pracujących w pomieszczeniach, przez dłuższy czas ogrzewanych i dobrze izolowanych od zimna. Ciepło sprawia poczucie bezpieczeństwa, rozleniwia nas i bardzo uzależnia ale to zimno mobilizuje, wyostrza zmysły i stawia w gotowości każdy organizm 🙂

Poniżej wymienię kilka czynników w naszym organizmie na które wpływa Zimno :

Tarczyca – ekspozycja na zimno wpływa na pracę tarczycy i obwodowo podnosi poziom TSH. Dla osób z niedoczynnością tarczycy zimne kąpiele mogą pomóc. Po takiej kąpieli jesteśmy pobudzeni i pełni energii a nasze ciało emituje bardzo dużo ciepła. Zimne stopy i dłonie żegnajcie na zawsze !

Poziom energii – Poprzez kontakt z naturą, świeżym powietrzem i zimną wodą nabieramy energii na cały dzień ! Silne bodźce uruchamiają układ adrenergiczny, które wpływa na ciśnienie tętnicze krwi, poszerza oskrzela i źrenice przez co jesteśmy pobudzeni i żywi jak nigdy !

Dopamina – ważny neuroprzekaźnik odpowiadający za samopoczucie i uczucie spełnienia. Ekspozycja na zimno powoduję wzrost dopaminy.

Środek przeciwbólowy – Zimno jest najsilniejszym środkiem przeciwbólowy. Zmniejsza stany zapalne, obrzęki i łagodzi ból.

Czynnik mentalny – przełamywanie swoich granic i adaptacja do zimna hartuje nie tylko nasze ciało ale i również umysł. Dzięki temu wszelkie stresory i problematyczne sytuacje w ciągu dnia czy tygodnia znosimy łagodniej i radzimy sobie lepiej.

Układ immunologiczny – Zimno silnie stymuluje nasz układ immunologiczny do produkcji i podniesienia ilości białych krwinek w naszym organizmie. Chcesz przestać chorować ? Wskakuj do zimnej wody ! Morsowanie to samo zdrowie:)

To tylko część wielu aspektów jakie wywołuje zimno. Zapraszamy wszystkich do czerpania radości i korzyści z kąpieli w zimnej wodzie ! Już nigdy nie przestaniesz  Już wkrótce kolejne wpisy i ciekawostki związane z kochanym zimnym. Zapraszamy!

Comments are closed.